Bakan Selçuk, " Sosyal Yardım Vizyon Çalıştayı"na Katıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü dolayısıyla Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ÇASGEM'de düzenlenen "Sosyal Yardım Vizyon Çalıştayı"na katıldı.

Bakan Selçuk, sosyal yardımlarda "artı dönemi"ni başlatmayı hedeflediklerini belirterek, "Başvurusu yapılan vatandaşlarımızın sosyal durum incelemelerine uygun olarak ihtiyaç tespitleri ve yardımları yapılacak, ayrıca birbirleriyle ilişkili farklı kurumlar tarafından müdahale gerektiren sorunlarla ilgili ortak bir müdahale alanı oluşturacağız." dedi.

Yoksulluğun küresel olarak önemli bir sorun olduğunu ve en fazla çocukların etkilendiğini ifade eden Selçuk, yoksulluğu meydana getiren sebepleri iyice değerlendirmek ve buna dair bir vizyon geliştirmek durumunda olduklarına işaret etti.

Bunun aynı zamanda geleneğin ve kültürün de getirdiği bir sonuç olduğuna değinen Selçuk, "Peygamber Efendimiz 'Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir' buyuruyor. Biz de bu kültürden ve gelenekten gelen insanlar olarak aç, muhtaç ve mazlum nerede birisi varsa onlara el uzatmaya devlet olarak, millet olarak ve toplum olarak onların yanında durmaya mecburuz." diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının birleşmesinin ardından sosyal yardımlara çok önem verdiklerini aktaran Selçuk, "Bakanlık olarak hem sosyal yardımlarla istihdam bağlantısını hem de sosyal güvenlikle bağlantısını daha etkin bir şekilde kurmalıyız. Hem istihdamı artırırken aynı zamanda yardımlarla da bütün muhtaçlara ve mazlumlara ulaşmak zorundayız." dedi.

Selçuk, son 17 yılda hükümetleri döneminde Türkiye'deki yoksulluk oranının ciddi bir şekilde azaltıldığını söyledi.

Yoksullukla mücadele alanında attıkları adımlara ilişkin Selçuk, "Son 17 yıla baktığımız zaman sosyal yardımlarımızın hem niteliğini hem de niceliğini geliştirmiş durumdayız. Bu süreçte de 308 milyar liralık sosyal yardım harcamamızla da tarihi bir rekora imza atmış durumdayız. 2002'de geldiğimiz zaman 1,3 milyarlık bir sosyal yardım harcamamız varken 2018'de 43 milyar liraya yükselmiş durumda. Yine 2002'ye baktığımızda 4 tür sosyal yardım verirken bugün 43 farklı türde sosyal yardımları uygulamaktayız. Bizim amacımız bu sosyal yardımların niteliğini ve niceliğini geliştirirken aynı zamanda doğru yere doğru şekilde ulaşmasına sağlamak. İhtiyaç sahibi ailelerimize etkin bir şekilde ulaşmasını sağlamak." şeklinde konuştu.

Selçuk, geliştirdikleri sistemler sayesinde sosyal yardımlarda evrak toplama konusunda 15-20 gün süren sosyal yardım başvuru süresini kısalttıklarını, vatandaşların kuyrukta beklemelerine son verdiklerini kaydetti.

"Çocukların Eğitim Faaliyetlerini Destekliyoruz"

Her yıl değişik sosyal programları başlattıklarını hatırlatan Selçuk, "Biz istiyoruz ki daha etkin ve verimli bir şekilde bu sosyal yardımları halkımıza ulaştırabilelim. Bakanlık olarak insanımızın zor günlerinde onlara kol kanat geren hizmet anlayışımız gereği öncelik olarak bütün çocuklarımıza, engellilerimize, yaşlılarımıza ve kadınlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Özellikle çocuklarımızın eğitim faaliyetlerine sosyal yardımlarımız aracılığıyla destekliyoruz." ifadesini kullandı.

Selçuk, bakanlık olarak yoksul vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamındaki primlerini bütçelerinden karşıladıklarını belirterek, "Böylelikle ücretsiz ve kaliteli sağlık hizmetlerine erişim imkanlarını da son 17 yılda sağlamış durumdayız." dedi.

Selçuk, istihdam dostu sosyal yardım modellerine ağırlık vereceklerini, Türkiye'nin sosyal kalkınmasına da hizmet sunmayı hedeflediklerine dikkati çekti.

Bakan Selçuk, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi hakkında “Bu sistemi hayata geçirerek, sosyal yardımlarda yeni bir dönem başlattık. Sistemi tüm dünyaya örnek olacak bir sistem haline getirmeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Çalıştaya, Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Bülent Tekbıyıkoğlu, Pursaklar Belediye Başkanı Ertuğrul Çetin ile bakanlık bürokratları katıldı.

Diğer Resimler
Sosyal Medyada Paylaş